Martwię się o bliską mi osobę...

Mam 16 lat, nazywam się Aśka. Mam nadzieję, że moje pytanie nie zostanie zlekceważone ze względu na wiek. Od jakiegoś czasu w moim domu istnieje trudna sytuacja. Mianowicie chodzi o mojego ojca. Już kiedyś miał problem z depresją i się na nią leczył. Podejrzewam, że najprawdopodobniej była ona wynikiem problemów finansowych. Rok temu zmarła również babcia, jego mama, z którą miał bardzo dobry kontakt. Zawsze był nerwowy, ale ostatnio często wybucha krzykiem i ma myśli samobójcze, o których nas poinformował w ataku złości. Razem z mama chcemy namówić go na leczenie, ale nie wiemy jak.. Chciałam dowiedzieć się czegoś więcej o tej chorobie i trafiłam na tą stronę. Już próbowałam z nim o tym rozmawiać, ale on twierdzi , że psycholog mu nie pomoże, bo on jest już swiadomy swojej choroby. Poza tym mówi , że codziennie pije piwo i nie mógłby przyjmować leków. Mój tato pracuje jako kierowca i zastanawiam się czy nie jest to przeciwwskazanie do przyjmowania leków. Proszę o pomoc i radę, bo czuję sie bezsilna, a wiem , że powinnam coś zrobić, ponieważ się o niego boję i mama również. Z góry dziękuje za pomoc

Witam Serdecznie Pani Joanno
Depresja może nawracać i w takim przypadku leczenie tzw. podtrzymujące powinno być kontynuowane przez dłuższy czas. Nerwowość, niepokój, niekiedy agresywne zachowanie – mogą, ale nie muszą być konsekwencją depresji.

Opisuje Pani, iż w życiu Pani Taty wydarzyło się wiele trudnych sytuacji, którym musiał sprostać. Jego zachowanie może być także następstwem tych obciążeń. Bardzo niepokojące są opisywane przez Panią wypowiadane przez Tatę myśli samobójcze. Zgadzam się, że wizyta u psychologa nie jest optymalnym rozwiązaniem. Proszę po raz kolejny spróbować namówić Tatę na wizytę u lekarza psychiatry – proszę powołać się na własne obserwacje, wyjaśnić iż bardzo martwią Panią myśli samobójcze Taty, i że jeżeli jest to depresja, może być skutecznie leczona. Dobrym pomysłem jest także zaangażowanie w tą rozmowę innych członków rodziny. Proszę próbować do skutku. Codzienne picie piwa jest z pewnością przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdów mechanicznych, co do rodzaju leczenia i konsekwencji mieszania leków z alkoholem, Pani Tata powinien porozmawiać o tym z lekarzem.
pozdrawiam i proszę próbować rozmawiać z Tatą