Maści ze sterydami

Dziękuję za odpowiedź na poprzednie pytanie od Pana Tomasza Stawskiego. Mam jeszcze prośbę, napisał Pan, że "Najczęściej stosuje się w takim przypadku maści zawierające antybiotyk ze sterydem" - czy może Pan podać jakieś to są maści (te na receptę) oraz "maść lub krem ze sterydem" (te na receptę i bez recepty). Dziękuję. Grzegorz B.

Lek. Marta Hat

Witam! Przykładowe nazwy maści zawierające steryd i antybiotyk: Triderm (betametazon (steryd) + gentamycyna (Antybiotyk) + klotrimazol (lek przeciwgrzybiczy)); Lorinden N (flumetazon + neomycyna), Pimafucort (neomycyna +hydrokortyzon + natamycyna); Mecortolon N (neomycyna + prednizolon); Betnovate N (neomycyna + betametazon); Bedicort G, Belogent, Diprogenta (betametazon + gentamycyna); Dexamytrex (deksametazon + gentamycyna). Wszystkie preparaty dostępne są na receptę. Maści/kremy sterydowe to: Hydrokortizon (bez recepty). Na receptę: Laticort, Locoid (hydrokortyzon); Beloderm, Diprolene, Kuterid (betametazon); Dexafree, Dexamethason, Dexapolcort (deksametazon). Pozdrawiam