Masturbacja a przyszłe problemy ze stosunkiem

Witam. Czy masturbacja może prowadzić do przyszłych niepowodzeń przy stosunku? Masturbuje się raz na 2-4 dni. Mam 16 lat. Czy masturbacja może uniemożliwić w przyszłości wzwód w trakcie seksu z partnerką lub niemożliwość osiągnięcia orgazmu? Proszę o szczegółową odpowiedź. Chciałbym uniknąć w przyszłości niepowodzeń. W trakcie pieszczot wzwód udaje mi się osiągnąć, utrzymuje się on w zależności od "zaawansowania" pieszczot.
16 LAT ponad rok temu

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Masturbacja jest bezpiecznym sposobem rozładowywania napięcia seksualnego. Masturbacja nie jest patologią jeśli nie nosi znamion uzależnienia. W przypadku późniejszego współżycia zbyt częsta masturbacja może być przyczyną problemów ze wzwodem. Jeśli zaś wystąpi problem z przedwczesnym wytryskiem to masturbacja może pomóc w wydłużeniu stosunku.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Nie ma dowodów naukowych na to, że masturbacja może negatywnie wpływać na życie seksualne i uniemożliwiać w przyszłości osiągnięcie orgazmu podczas stosunku z partnerką. Istnieje jednak ryzyko, że penis przystosuje się do stymulacji ręką i ruchy frykcyjne podczas stosunku mogą wydawać się zbyt „delikatne”. Ponadto, można uzależnić się od masturbacji. Jednak na podstawie tego, co napisałeś, nie wydaje się, żebyś stracił kontrolę nad częstotliwością masturbowania się. Napisałeś, że masturbujesz się co 2-4 dni, co nie świadczy o kompulsywnym charakterze zachowań seksualnych. Masturbacja w Twoim wieku jest naturalnym sposobem radzenia sobie z napięciem seksualnym.
Pozdrawiam!