Masturbacja a życie seksualne

Witam serdecznie Jakie zachowanie jest najbardziej wskazane w przypadku osoby masturbującej się, a pozostającej od wielu lat bez partnera seksualnego? Z jednej strony masturbacja jest jedyną formą rozładowywania napięcia seksualnego (nie ma możliwości przestawienia się z uścisku dłonią na doznania waginalne), zaś z drugiej długoletnia masturbacja może ogromnie utrudnić powrót do ewentualnego współżycia z partnerką. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Z medycznego punktu widzenia masturbacja nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jest to sposób na rozładowanie emocji towarzyszących popędowi seksualnemu. Praktycznie rzecz ujmując może ona nie wpływać na życie seksualne, jednak nie można wykluczyć sytuacji gdy członek będzie potrzebował konkretnego typu stymulacji by osiągnąć orgazm.