Masturbacja powodem zmniejszenia libido i braku doznań podczas stosunku?

Witam! Mam 19 lat. Od niedawna zacząłem współżyć z dziewczyną. Wcześniej przez około 6 lat często się masturbowałem. Zauważyłem, że podczas stosunku nie odczuwam tak wielkiej przyjemności, jak podczas masturbacji. Czasami zdarzyło się też, że przed stosunkiem odczuwałem spadek podniecenia. Wiem, że masturbacja wywołuje uboczne skutki, spowodowane przyzwyczajeniem się do mocniejszych doznań i sposobu osiągnięcia ejakulacji, i zakładam, że właśnie to jest powodem braku przyjemności podczas stosunku. Dlatego też chciałem zapytać, jak mogę i czy jest w ogóle możliwość na odzyskanie naturalnych reakcji? Czy odstawienie masturbacji oraz pornografii wystarczy i jak długo może trwać okres leczenia? Dziękuję za odpowiedź.
19 LAT ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Szanowny Panie,

w większości przypadków odstawienie masturbacji i pornografii przynosi poprawę, a z czasem powrót do całkowitej sprawności. Wymaga to jednak wiele silnej woli i zajmuje trochę czasu. Niestety, niektóre osoby wymagają pomocy seksuologa. Niestety, trudno jest określić czas w jakim to nastąpi. Wszystko zależy od stopnia nasilenia objawów i od cech osobniczych...