Masturbacja u osoby z nerwicą natręctw

Mam 25 lat. Od wczesnego dzieciństwa masturbuję się. Od max. pół roku oglądam porno. Warto nadmienić, że choruję na nerwicę natręctw. Funkcjonuje u mnie błąd poznawczy- tzw. iluzoryczna korelacja. Na skutek tego podkładam masturbację pod przydarzające się wydarzenia. Twierdzę, że na skutek jej coś poszło nie tak. W związku z tym masturbuję się aż do momentu, kiedy odczuwam pewność siebie. Jak pracować nad myśleniem bez pomocy seksuologa, psychiatry, czy psychoterapeuty? Zależy mi na wielu odp.

W tej sytuacji- szczególnie jeśli nerwica natręctw jest nasilona- podjecie psychoterapii może okazać się konieczne dla zrozumienia osobowościowych i emocjonalnych przyczyn zaburzeń. Jeśli trudności trwają od wielu lat, a podejmowane samodzielnie próby poradzenia sobie nie były skuteczne- zachęcam do przemyślenia specjalistycznego leczenia.

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

Masturbacja występuje u Pana od wczesnego dzieciństwa, nie ma więc ona charakteru rozwojowego. Opisane zachowanie wskazują na deficyty w obszarze radzenia sobie z napięciem i trudnymi emocjami. Wymaga Pan pomocy. Tego typu problemy często wymagają nie tylko terapii psychologicznej, ale również farmakoterapii. Specjaliści na pewno będą Panu na bieżąco pomagać radzić sobie z pojawiającymi się problemami. Nie może Pan być samowystarczalny, każdy człowiek potrzebuje kogoś kiedy sobie z czymś nie radzi.

Dzień dobry,

W przypadku nn niezbędne jest łączenie leczenia psychiatrycznego oraz psychoterapeutycznego.
Im dłużej będzie Pan unikał profesjonalnego leczenia, tym trudniej pomóc pacjentowi.