Masywne uda: jak je wyszczuplić?

Jestem dziewczyną. Mam 20 lat, 158 cm wzrostu i ważę 59 kg. Mam zadowalającą mnie talię, brzuch nie jest idealnie płaski (jest na nim troszkę tłuszczyku, ale nie przeszkadza mi to tak jak nogi). Nogi są nieproporcjonalne do reszty mojego ciała. Uda są masywne, łydki też. Marzę, by założyć krótką spódniczkę, ale póki co nie zapowiada się na to. Od 4 tygodni jestem na diecie, nie jem słodyczy, nie używam cukru, potrawy smażone zastąpiłam gotowanymi, nie jem chleba, na śniadanie jem przeważnie musli z chudym mlekiem albo jogurtem naturalnym, płatki owsiane, czasami dwa gotowane jajka. Na obiad jakieś gotowane mięsko lub rybę bez panierki, na kolację serek biały, kisiel. Między głównymi posiłkami zjadam owoce (jabłka, pomarańcze), piję czerwoną herbatę i dużo niegazowanej wody mineralnej. Ćwiczę codziennie jedną serię 8min legs na nogi i różne inne wymyślone przeze mnie ćwiczenia na inne partie ciała. Schudłam 4 kg. Niestety efekty widać na brzuchu, ramionach, ale nie na nogach, które chcę odchudzić. Proszę o pomoc. Tracę już nadzieję na to, że kiedykolwiek będę miała szczupłe nogi. Nie mam cukrzycy, ani tym podobnych chorób. Proszę o poradę, co robić, co jeść, jak ćwiczyć, żeby odchudzić nogi? I po jakim czasie będę mogła spodziewać się efektów? Z góry dziękuję za pomoc.

Lek. Marta Hat

Witam!
Zmniejszenie obwodu ud, to bardzo trudne trudne zadanie, acz nie niemożliwe. Prawdopodobnie masz figurę gruszki, co oznacza, że najpierw tkanka tłuszczowa tracona będzie z innych miejsc, a na końcu z ud.
Jeśli chodzi o dietę, odżywiasz się bardzo dobrze, warto wzbogacić ją w białko i błonnik (często wspomina się o pozytywnym wpływie diety Dukana na cellulit).
Dobrze, że ćwiczysz. Podkreślone mięśnie w pewnością poprawią wygląd Twoich nóg. Nawet jeśli obwody nie spadną tyle, ile byś chciała, z pewnością będziesz mogła założyć upragnioną spódniczkę.
Spróbuj biegania, pływania, skakanki lub rowera (rozciąganie!). Warto też urozmaicić trening i co jakiś czas zmieniać ćwiczenia (polecam pilates lub Tamilee Webb legs).
Powodzenia!
Pozdrawiam serdecznie

Witam serdecznie,
Oczywiście podstawą będzie zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta, która stanowi 70% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Dużą rolę odgrywa także aktywność fizyczna, ale ja na Pani miejscu nie robiłabym standardowych ćwiczeń na nogi, ponieważ tym sposobem jeszcze bardziej je Pani rozbuduje. Przy masywnych nogach zalecam ćwiczenia wysmuklające, cardio, interwały, basen. Wykonywanie np. przysiadów rozbuduje mięśnie, co niekorzystnie wpłynie na opisaną przez Panią sylwetkę. Najlepiej by było skonsultować sprawę z trenerem personalnym, który dobierze odpowiedni zestaw treningowy.
Jeżeli chodzi, zaś o dietę to przeanalizowałam jadłospis, który Pani opisuje i w nim także są błędy. Nie jada Pani praktycznie węglowodanów złożonych. Są one jednak niezbędne, gdyż stanowią podstawowe źródło energii. Proszę wprowadzić „prawdziwe” żytnie razowe pieczywo, naturalny ryż i kasze. Wyeliminowałabym także musli a zastąpiłabym płatkami owsianymi górskimi lub otrębami. Na kolacje nie jest dobrym pomysłem jedzenie kisielu. Przekąski powinny być większe a nie tylko owoce, które to zawierają sporo cukrów prostych i zjadane „bez towarzystwa” innych produktów np. dobrych tłuszczy i białka powodują nagły skok cukru we krwi. Pamięta Pani, aby dieta była urozmaicona i zawierała wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki odżywcze. Nie redukuje Pani swojej diety zbyt mocno bo efekty mogą być odwrotne do zamierzonych. Stosując dietę bardzo niskokaloryczną zwalniamy przemianę materii a organizm przechodzi w ,,stan oszczędzania'' i przed obawą o utratę składników odżywczych zaczyna robić zapasy rezerwę w postaci tkanki tłuszczowej. Oprócz kaloryczności ważny jest także stosunek składników odżywczych.
Pyta Pani kiedy zauważy pierwsze efekty – to akurat jest kwestia bardzo indywidualna i zależy od Pani organizmu.
Mogłabym zajść się stroną dietetyczną jednak w tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pani zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową.

joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk