Menopauza a łysienie. Łysienie kobiet

Witam. 48 lat, kobieta. Od jakiegoś czasu wypadają mi włosy. Prawdopodobnie przyczyną tego są hormony - brak żeńskiego. Proszę o pomoc, jak temu zaradzić, czego użyć.
ponad rok temu

Niestety menopauza ma duży wpływ na stan skóry i włosów. W organizmie obniża się wtedy poziom estrogenów, które dotąd działały korzystnie na skórę i włosy kobiety. Jest to przykra, ale naturalna kolej rzeczy. Część kobiet nie chce się z tym pogodzić i rozpoczyna hormonalną terapię zastępczą (HTZ) - czyli podawanie egzogennych estrogenów. Do niedawna lekarze wiązali z HTZ duże nadzieje, gdyż poza poprawieniem urody, jakości życia i stanu kości (zapobieganie osteoporozie), miała ona korzystnie wpływać na układ krążenia, chroniąc przed zawałem. Niestety szerokie badania wykazały, że owszem, HTZ poprawia stan skóry i kości oraz jakość życia kobiety, jednak wpływa negatywnie na układ krążenia, zwiększając ryzyko zawału, udaru oraz raka piersi. Polecam artykuł: http://portal.abczdrowie.pl/hormonalna-terapia-zastepcza. Oczywiście musi pani sama dokonać wyboru.

Jeśli nie zdecyduje się Pani na HTZ, pozostają także "normalne" sposoby zadbania o włosy. Polecam artykuł: portal.abczdrowie.pl/wlos-ci-z-glowy-nie-spadnie-czyli-jak-zapobiegac-lysieniu

Może Pani zażywać suplementy diety takie jak preparaty skrzypu, krzemu (np. silica), stosować delikatne szampony i odżywki (w aptekach można nabyć odżywki do włosów skierowane do osób po chemioterapii - mają dużą skuteczność). Pomóc mogą regularne masaże głowy - poprawiają ukrwienie skóry, co pozwala lepiej odżywiać cebulki włosów.