Mertiolat a szczepionki

witam czy w szczepionkach płatnych 5w1 lub 6w1 nie refundowanych przez państwo mogą znajdować się śladowe ilości mertiolatu który nie jest używany jako konserwant a może być obecny przy produkcji szczepionki?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Na podstawie danych udostępnionych przez producentów środkiem konserwującym w szczepionkach typu 5w1 czy 6w1 jest 2-fenoksyetanol a nie wspomniany mertolat.