Metalowe przedmioty podczas badania RTG klatki piersiowej

Z braku stosownej informacji ze strony personelu oraz nieznajomości specyfiki badania wniosłem w kieszeniach metalowe przedmioty (klucze, telefon, portfel z kartami) na badanie rtg klatki piersiowej, co uświadomiłem sobie dopiero kilka godzin później. Jakie mogą być tego skutki i czy moze to wpłynąć na moje zdrowie?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane wniesienie metalowych przedmiotów nie ma żadnego wpływu na fakt, że miał Pan wykonane RTG klatki piersiowej. Nie ma powodów do niepokoju - nie będzie to miało negatywnego wpływu na Pana zdrowie.

Nie ma przeciwskazan co do wnoszenia do gabinetu RTG metalowych przedmiotów . Gdyż promieniowanie rtg nie oddziaływuje na karty ,telefony i metalowe przedmioty .
Proszę jednak nie wnosić ich do rezonansu magnetycznego gdyż pole magnetyczne moze uszkodzić elektronikę rozmagnesowac karty ,zegarki i w najgorszym przypadku uszkodzić aparat .