Metaplazja apokrynowa w piersi

Co to jest metaplazja apokrynowa w piersi? Slyszalam ze to podloze na ktorym lubia rozwijac sie komorki nowotworowe czy to prawda? Czy jest to grozna zmiana I o czyms swiadczy?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie jest to zmiana obecnie groźna lecz oczywiście wymaga okresowej kontroli. Metaplazja to zmiany pierwotnego typu zróżnicowania na inny typ zróznicowanych komórek. Gruczoły apokrynowe-większe od zwykłych gruczołów potowych to cewkowe gruczoły, umiejscowione w okolicach genitalnych, pachowych i sutkowych. Działają aktywnie dopiero od okresu pokwitania. Produkcja ostrego potu o silnym zapachu powoduje częściowe zniszczenie ich komórek. Aktywacja gruczołów apokrynowych następuje w okresie dojrzewania płciowego (pokwitanie), pod wpływem hormonów płciowych. Czynności wydzielnicze tych gruczołów pobudzają czynniki emocjonalne, niektóre witaminy, białka i składniki roślin (np. przyprawowych).