Metoda usuwania złogów żółciowych

Czy wiadomo gdzie i kiedy w Polsce / Europie dostępna będzie metoda usuwania samych złogów żółciowych, bez konieczności usuwania pęcherzyka żółciowego, która jest już stosowana w Chinach od dwóch lat?

Lek. Bartosz Małek

Szanowny Panie,
Badania dotyczące kamicy żółciowej wskazały, że dla populacji europejskiej leczenie farmakologiczne lub inne metody usuwania kamieni są nieskuteczne. W przypadku objawowej kamicy pęcherzyka żółciowego jako leczenie zalecana jest cholecystektomia. Jeśli chodzi o populację azjatycką - skład złogów jest inny w stosunku do Europejczyków, więc być może sukces nieoperacyjnych metod może być związany właśnie z tym.