Zapytaj lekarza

7 2 5 , 5 7 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Aspiryna w zapobieganiu chorobie wieńcowej

Najczęściej stosowanym lekiem przeciwbólowym jest aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy. Warto wiedzieć, jakie wykazuje działanie w zapobieganiu chorobie wieńcowej.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. W leczeniu zabiegowym choroby wieńcowej największe zastosowanie mają dwie techniki:

przezskórna interwencja wieńcowa (skrót ang. PCI) oraz
pomostowanie tętnic wieńcowych (skrót ang. CABG, tzw. bypassy).
Przezskórna interwencja wieńcowa wykonywana jest przez kardiologów interwencyjnych w znieczuleniu miejscowym z dostępu przez tętnicę udową lub promieniową, przez które wprowadza się do serca specjalny cewnik zakończony balonem. Rozprężenie balonu odpowiednio wysokim ciśnieniem powoduje poszerzenie zwężonego odcinka naczynia. Zwykle w miejscu poszerzenia wszczepia się następnie stent żeby zmniejszyć ryzyko nawrotu zwężenia.
Pomostowanie tętnic wieńcowych polega na połączeniu aorty z tętnicą wieńcową za miejscem zwężenia, przez co przepływ krwi omija zwężony odcinek. Zabieg wykonywany jest przez kardiochirurgów w znieczuleniu ogólnym. Jako pomosty używane są żyły kończyn dolnych, tętnice promieniowe lub tętnice piersiowe wewnętrzne (biegnące po wewnętrznej powierzchni klatki piersiowej).Leczeniu zabiegowemu zawsze musi towarzyszyć zmiana stylu życia oraz odpowiednia farmakoterapia.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy