Metody radzenia sobie z lękiem

Lęk dopada mnie wszędzie, jak jestem sama szczególnie, ale bywa nawet, że w domu jak jestem z rodziną. Mam go od szkoły podstawowej. Biorę lek, ale jak myślę o jakiejś nowej, trudnej sytuacji, która mnie czeka, to on się pojawia, a później następuje lęk przed lękiem. Czy istnieją metody radzenia sobie z lękiem oprócz leków? Na przykład, gdy dopada mnie w samochodzie i jestem sama, a stoję na czerwonym świetle?

ponad rok temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Lek. Jan Karol Cichecki
60 poziom zaufania

Witam,

oprócz leków instnieje jeszcze co najmniej kilka metod walki z lękiem. Są to m.in. różnego rodzaju techniki relaksacyjne (techniki manualne, przyrządy relaksacyjne, muzykoterapia, często w przypadkach napadów lęku pomagają ćwiczenia oddechowe - proszę porozmawiać o takich możliwościach z lekarzem prowadzącym, takie metody należy starannie dobrać pod Pani kątem) oraz psychoterapia.

Z tego, co Pani napisała, wynika, że te trudne emocje towarzyszą Pani od dawna. Może warto byłoby poznać ich przyczynę podczas sesji terapeutycznych? Często już sam fakt zrozumienia naszych emocji przynosi uglę, a zrozumienie jest pierwszym krokiem do ich kontroli - z czasem nauczyłaby się Pani skutecznych metod radzenia sobie z lękiem. Myślę, że psychoterapia w połączeniu z lekami mogłaby przynieść Pani znaczną ulgę, więc zachęcałbym Panią do skontaktowania się z wybranym specjalistą.

Pozdrawiam serdecznie

Pracuje jako psychiatra na Oddziale Klinicznym Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty