Męty przed oczami - czy to groźna choroba?

Mam niegroźną wadę (-0,25), wg okulisty mam męty. Czy to one powodują, że mam wrażenie, że światło latarń jest rozszarpane na pojedyncze promienie (tworzy się jakby poświata)? Chciałbym wiedzieć, czy to czasem nie początek poważnej choroby, jak zaćma czy jaskra. Załóżmy, że owe męty pojawiły się na skutek braku magnezu w organizmie. Czy one mają szansę zniknąć? Jeśli tak, to po jakim czasie?
ponad rok temu

Witam,

męty w ciele szklistym powstają na skutek upłynniania się ciała szklistego wraz z wiekiem. Dochodzi do utraty kwasu hialuronowego, który oddziela włókna kolagenowe ciała szklistego. Upłynnione ciało szkliste zbiera się w przestrzeniach płynowych, otoczone przemieszczonymi włóknami kolagenowymi.
Jeżeli obawia się Pan zaćmy czy jaskry, wystarczy udać się na kontrolne badanie okulistyczne zawierające badanie w lampie szczelinowej z oceną dna oka i nerwu wzrokowego oraz tonometrię.

Pozdrawiam serdecznie