Miąższ 4 mm - czy to coś poważnego?

  Kilka dni temu miałam robione usg nerek z powodu wysokiego ciśnienia. Na opisie jest taka informacja: obie nerki o znacznie ścieńczałych warstwach miąższowych, szczególnie prawa miejscami do 4 mm. Proszę o interpretację - czy to coś poważnego? Martwię się.

KOBIETA ponad rok temu

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Obraz taki może sugerować długotrwałą obecność nieleczonego nadciśnienia tętniczego. W celu pogłębienia diagnostyki by ocenić funkcję nerek należy ponadto: wykonać badanie ogólne moczu, oznaczyć stężenie kreatyniny i kwasu moczowego w surowicy, wartość GFR. W razie podejrzenia wtórnego nadciśnienia tętniczego-naczynionerkowego, lekarz zleci rozszerzenie diagnostyki, np. o usg techniką duplex w celu oceny tętnic nerkowych.

Podstawowym postępowaniem w takim przypadku jest prawidłowa kontrola wartości ciśnienia tętniczego.

Serdecznie pozdrawiam!