Mierzenie poziomu glukozy a ryzyko chorób zakaźnych

Moje pytanie dotyczy pomiaru cukru. Jakie skutki może nieść jednorazowe zmierzenie cukru cudzym przyrządem (mam na myśli HIV, żółtaczkę itp.) Lekarz podejrzewa u mnie cukrzycę, na wyniki muszę czekać około tygodnia. Zupełnie nieodpowiedzialnie użyłam przyrządu obcej osoby - było to nakłucie jakby igłą oraz przyłożenie miernika. Po moim badaniu osoba, do której należy przyrząd, zmieniła wkład w mierniku. Czy są to jednorazowe wkłady za każdym razem automatycznie zmieniane czy wielorazowe? Nie wiem jakiego rodzaju miernik czy przyrząd do nakłucia był. Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Zarówno igły do nakłucia palca w celu uzyskania kropli krwi, jak i paski do glukometrów (na których umieszcza się krew, przykładając do nich palec), są jednorazowego użytku i po użyciu są wyrzucane, gdyż mają one bezpośredni kontakt z krwią. Sam glukometr (urządzenie do pomiaru glikemii) może  być używany bezpiecznie przez więcej niż jedną osobę - nie stwarza to zagrożenia przeniesieniem chorób zakaźnych.

Pozdrawiam.