Mięśniak na tylnej ścianie macicy a planowanie ciąży

Mam 29 lat wykryto u mnie mięśniaka na tylnej ścianie mięśniaka 37x31 mm wpuklającego się do jamy macicy. Moje pytanie brzmi czy taki mięśniak przeszkodził by zajściu w ciążę i donoszeniu ciąży. Dodam że przedtem nie staraliśmy się o dziecko więc nawet nie wiem czy byłabym wstanie zajść w ciążę. Ponadto jestem umówiona na zabieg laparoskopowy i moje pytanie brzmi czy po tym zabiegu zajdę w ciążę i ile będę musiała odczekać aby się móc starać o dziecko. Z poważaniem Dorota

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

taki mięśniak zwiększa ryzyko poronienia. Czy Pani zajdzie w ciąże nie zależy od obecności mięśniaka. Na pewno zmniejszy się ryzyko poronienia. Po 1-2 miesiącach jeśli nie będzie powikłań może Pani starać się o dziecko. Wszystkie wątpliwości wyjaśni ginekolog w czasie pobytu w szpitalu.

Pozdrawiam.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Tego typu mięśniak z pewnością mógłby przeszkodzić w zajściu lub donoszeniu ciąży. Po zabiegu warto odczekać jeden - dwa pełne cykle.