Mieszanie warzyw i owoców w koktajlach oczyszczająco-odchudzających

Z czym mieszać warzywa i owoce w koktailach oczyszczajaco odchudzajacych, maślanka ,kefir czy woda

Mgr Anna S Dietetyka

Wszystko zależy od tego, jak często chciałaby pani takie koktajle spożywać. Osobiście łączę koktajle warzywne w wodą, natomiast owocowe z produktem nabiałowym np. kefirem.
Jeśli taki koktajl ma być dodatkiem do zbilansowanej diety odchudzającej i np. zastępować jakiś posiłek, to lepiej aby dostarczał oprócz witamin i składników mineralnych, również białka i wapnia. Dlatego lepiej połączyć go np. z kefirem lub jogurtem o bardziej płynnej konsystencji.

Jeśli natomiast taki koktajl miałby stanowić dodatek do posiłku, to wtedy można go połączyć z wodą. Zależy też, jaka wersja pani bardziej smakuje. Posiłek oprócz walorów zdrowotnych, powinien pani smakować, więc proszę spróbować obu wersji i wybrać taką, która bardziej przypadnie do gustu.
Chciałabym jednak zwrócić uwagę, że takie koktajle nie powinny zastępować wszystkich posiłków w ciągu dnia. Oraz aby używać produktów białkowych do 3-5 % tłuszczu, a nie 0%, ze względu na zawartość witamin. Produkty light o 0% tłuszczu zostały pozbawione witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, więc są ubogą wersją.

Witam serdecznie,

Ma tu Pani całkowita dowolność. Wszystko zależy od Pani preferencji smakowych. jeżeli będzie Pani dodawała kefir, jogurt czy maślankę to oczywiście naturalne a nie słodkie smakowe.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Witam, jeśli koktajle mają spełniać również funkcję oczyszczającą, to polecam miksować warzywa z owocami, ewentualnie z niewielkim dodatkiem wody lub mleka roślinnego, a jako uzupełnienie minerałów można dodać np. łyżkę siemienia lnianego. Szczególnie polecam zielone koktajle tzw. green smoothies, w których owoce miksuje się z zieleniną. Zielone liście jak np. natka pietruszki, szpinak, jarmuż, sałaty zawierają dużo chlorofilu, który oczyszcza krew, a ponadto żelazo, witaminę C, antyoksydanty i oczywiście błonnik. Mają także działanie moczopędne. Przepisy na ciekawe zielone koktajle można odnaleźć w internecie. Pozdrawiam serdecznie