Migotanie obrazu, gwiazdki przed oczami i ból głowy - co mi dolega?

Witam! Od maja 2010 r. zacząłem mieć bóle głowy. Jest to ból punktowy, czyli w jednym miejscu, w środkowej części głowy (ale bardziej po lewej stronie). Później zacząłem widzieć na niebie i jaskrawych kolorach "uciekające" gwiazdki. Od czasu do czasu w kącie pola widzenia oka migał mi obraz (coś podobnego do migania w starych monitorach). Dzisiaj dalej widzę pełno gwiazdek, dodatkowo podczas podskoku i patrzeniu się w niebo jednocześnie widzę półkolistą linię, po czym po chwili znika.

Jak zapada zmrok, teraz tak po godzinie 20.00, jak jestem na dworze, to migocze mi obraz w dość dużym polu widzenia (białe migotanie). W nocy, czasami przed świtem, gdy się obudzę, mam to samo. Dodatkowo podczas dnia, gdy jestem w jakimś budynku, na niektórych elementach w czasie mrugania mam białe migotanie, które trwa chwilę. Widzę również falowanie obrazu na ścianach i suficie w ciągu dnia. Głowa mnie do dzisiaj boli, ciągle w tym samym miejscu, dość często. Proszę o poradę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Wskazana jest wizyta u okulisty, który sprawdzi, czy z narządem wzroku jest wszystko w porządku. Migające punkty mogą być objawem wielu schorzeń. Ważne, aby zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, zbadać ostrość wzroku, pole widzenia oraz dno oka. Na podstawie tych badań będzie można wykluczyć niebezpieczne schorzenia, typu jaskra, do której predysponuje podwyższone ciśnienie. Mogą one być spowodowane przez męty w ciele szklistym. Najczęstszą przyczyną powstawania mętów w ciele szklistym jest fakt starzenia się organizmu. W wyniku procesu starzenia się komórek ciała szklistego bezpośrednio połączonych z siatkówką, a w efekcie ich obumierania i opadania do cieczy ciała szklistego, możemy obserwować coraz więcej mętów w ciele szklistym.

Objawy widzenia migających i przesuwających się w polu widzenia jasnych plam o postrzępionych, zygzakowatych brzegach, z towarzyszącymi zaburzeniami widzenia (nieostre widzenie), do których dołącza jednostronny ból głowy, jest charakterystyczne dla ocznej postaci migreny. Leczenie w tym przypadku jest typowe dla migrenowych bólów głowy.

Pozdrawiam serdecznie!