Mleczna i wodnista wydzielina z piersi

Mam 23 lata.
Mam bardzo nieregularne miesiączki- co 2, 3 miesiące. Kiedyś występowały jeszcze rzadziej. Szybko tracę na wadze, a potem szybko przybieram. Zawsze, kiedy kocham się z narzeczonym-zabezpieczamy się. Ostatnio powiększyły mi się piersi (a bardziej 'spuchły') i jak nacisnę prawą brodawkę, to wydziela mi się mleczna wydzielina, a z lewej 'wodnista'.
Czy ja mogę być w ciąży? Czy takie nieregularne miesiączki mają na to jakiś wpływ?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Nieregularność cykli świadczy o zaburzeniach hormonalnych. Te zaś obniżają płodność, choć często nie niwelują jej całkowicie (owulacje występują, tyle tylko, że rzadziej niż w warunkach prawidłowych). Wydzielina z brodawek sutkowych nie jest charakterystycznym objawem wczesnej ciąży. W połączeniu z rzadkimi miesiączkami sugeruje natomiast dość wyraźnie hiperprolaktynemię - zaburzenie, w przebiegu którego zwiększone jest wydzielanie hormonu- prolaktyny przez przysadkę mózgową. Radzę niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa lub ginekologa-endokrynologa, który skieruje Panią na badania hormonalne. Przyczyną hiperpolaktynemii może być guczolak przysadki- łagodny nowotwór, lub nadmierne wydzielanie bez zmian organicznych (tzw. hiperprolaktynemia czynnościowa). Oczywiście dla pewności powinna Pani również wykonać test ciążowy.
Pozdrawiam serdecznie!