Modyfikacje przy diecie 1000 kcal

Witam! Zanim zacznę dietę, chcę mieć dokładnie ułożony plan działania, więc wolę rozwiać wszystkie wątpliwości, więc mam kilka pytań. Jestem kobietą, mam 18 lat, 173 cm wzrostu i ważę 65 kg (wcześniej ważyłam 82 kg, wynik uzyskałam dzięki diecie białkowej). Ćwiczę w domu, są to ćwiczenia lekkie i ogólne (oprócz zestawu ćwiczeń na ramiona z hantelkami 1 kg) ale staram się, by po prostu były i były systematyczne. Nie choruję na nic przewlekłego. Chcę przejść na dietę 1000 kcal. W Internecie jednak znajduję jednak "sztywną" rozpiską pięciu posiłków i ich podanej kaloryczności. I śniadanie - 250 kcal, II śniadanie - 100 kcal, Obiad - 350 kcal, Podwieczorek - 100 kcal, Kolacja - 200 kcal. Obiad rozumiem poprzez ciepły posiłek, który jem w domu, tymczasem codziennie do domu wracam około godziny 17. Oznaczałoby to, że od rana do 17 byłabym głodna, a potem zjadła obiad, podwieczorek i jeszcze kolację, jak dla mnie mija się to z celem ale nie zniechęcam się to tej właśnie diety, bo wierzę, że idzie ją zmodyfikować i o pomoc w tym chciałabym prosić. Chodzę spać o 1 w nocy, a wstaję o 6 rano, więc nawet przy trzech posiłkach po 17 nie jadłabym bezpośrednio przed snem. Myślę jednak na zwiększenie ilości posiłków do 6 (dołożenie III śniadania, ale zachowując 1000 kcal/dobę) bądź też przeniesienie podwieczorku na miejsce III śniadania* (zachowując 'tabelkową' kaloryczność poszczególnych posiłków). Tak sobie wyobrażam drugą opcję: 6:30h- 350 kcal ok 10h- 100 kcal ok 13h- 100 kcal 17h- 300 kcal 19/20h- 150 kcal Co Pan/ Pani mi radzi? Jest jeszcze opcja diety 1200 kcal, z 6 posiłkami i zachowanymi wszelkimi mi znanymi dobrymi zwyczajami żywieniowymi, jak lekkie, białkowe kolacje itd. Najpierw jednak chcę zacząć z 1000, a gdy stwierdzę, ze tą dietą się głodzę, bądź krzywdzę, zwiększę kaloryczność.

Witaj.
Przede wszystkim przy aktualnej wadze nie masz już nadwagi. Druga bardzo ważna informacja – Twoja podstawowa przemiana materii (czyli ilość energii niezbędna na utrzymanie podstawowych procesów życiowych tj. oddychanie, praca serca, krążenie krwi, odbudowę, wzrost komórek i tkanek, napięcie mięśni, utrzymanie stałej temperatury) wynosi ok. 1500 kcal.

To oznacza, że Twoja dieta nie powinna dostarczać mniej niż 1500 kcal. Przy diecie 1000 kcal oczywiście na początku będziesz chudła, jednak z biegiem czasu Twoje tempo przemiany materii obniży się, będziesz wolniej spalała kalorie, gdyż organizm przestawi się na tzw. tryb oszczędnościowy (bo dostarczana ilość kalorii jest mniejsza niż wymagana na utrzymanie podstawowych procesów życiowych). Absolutnie więc odradzam dietę 1000 czy 1200 kcal.

Powinnaś jeść min. 1500 kcal, natomiast to ile będziesz chudła będzie w dużej mierze zależało od Twojej aktywności fizycznej.
Teraz jeżeli chodzi o rozłożenie posiłków to powinnaś jeść 5 razy dziennie, co 3 godziny (najlepiej), o stałych porach. Ważne, żeby przerwy nie były zbyt długie, maksymalnie 4-5 godzin i nie za krótkie (min. 2 godziny). Obiad nie musi być 3 posiłkiem, może być 4-tym, ważne jednak, żeby nie był zbyt późno. Im jest później tym powinien być lżejszy.
Zachęcam Cię także do wcześniejszego chodzenia spać i dłuższego snu. Badania kliniczne dowodzą, że ludzie stosujący racjonalną dietę, którzy dłużej śpią, szybciej chudną niż ci, którzy stosują taką samą dietę, ale śpią krócej.
Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia.
Agnieszka Kuczewska