Mój 14-letni syn waży za dużo, jak ograniczyć jego jadłospis, aby nie wyrządzić mu krzywdy?

Mój 14-letni syn waży w chwili obecnej 69 kg przy wzroście 174 cm. Od dłuższego czasu staram się wpoić mu, jakie błędy popełnia, tzn. nie jeść wieczorem, zjeść przed szkołą pierwszy posiłek, unikać słodyczy wieczorem. Wiele z tych rzeczy stosuje, niestety jego problemem jest to, że za mało ma ruchu oraz zjada lunch w szkole, wraca do domu podgryza coś (ser żółty, szynka, jakieś słodycze, nie za dużo), dopiero wieczorem około godziny 6 zjada obiad. W mojej rodzinie występuje nadwaga, ja od dziecka muszę uważać, co i ile jem (66 kg – 164 cm), wystarczy, że troszkę przesadzę i waga idzie w górę. Syn od 10 lat zażywa tabletki na serce (A***), może ma to jakiś związek z nadwagą. PS Wypija duże ilości wody, raczej rzadko pije napoje słodzone. Dziękuję za udzielenie odpowiedzi.
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

BMI syna wynosi 22,77 i znajduje się w przedziale szerokiej normy - między 75 a 90 percentylem. Oznacza to, że jego masa ciała jest prawidłowa, ale zakres ten jest również nazywany jako „tendencja do nadwagi”.
Bardzo dobrze, że stara się Pani wpoić synowi dobre nawyki żywieniowe. Jednak należy pamiętać, aby dziecko nie traktowało ograniczeń dietetycznych jako kary. Warto więc zaangażować syna w przygotowanie posiłków, kupowanie zdrowych produktów, wspólne planowanie tego, co dziś będzie jeść. Ważne jest, aby dziecko czuło się zaangażowane w działanie. Należy także mieć na uwadze, że zdrową dietę powinna stosować cała rodzina, a nie tylko syn. Z domu muszą zniknąć produkty, tj. przekąski, chipsy, słodycze, ciasta, sztuczne gazowane napoje itp., tak aby dziecko nie miało pokusy, aby po nie sięgać.
Warto też ustalić z synem, kiedy zdarza mu się podjadać niezdrowe produkty (głównie słodycze, przekąski). Jeśli jest to wywołane negatywnymi emocjami (złość, strach, smutek) należy poszukać innych metod odreagowanie tych uczuć, np. aktywnością fizyczną, sportem, który sprawi przyjemność. Istnieje wiele aktywności dla młodych chłopców - łagodne sztuki walki, basen, taniec, spacery itp.
Należałoby także zmienić trochę rozkład posiłków w ciągu dnia. Obiad nie powinien być tak późno, godzina 18-19 jest raczej przeznaczona na lekkostrawną kolację.

Nie sądzę, aby przyjmowane przez syna leki wpływały na gromadzenie tkanki tłuszczowej, jednak te wątpliwości należy skonsultować z lekarzem.

Pozdrawiam