Mój 2,5-roczny syn nie potrafi bawić się z rówieśnikami

Jestem mamą 2,5-letniego chłopca. W zasadzie cały rozwój Michałka przebiega prawidłowo, jedynie kontakty z rówiesnikami są koszmarem!!! Michałek bardzo rzadko ma kontakt z dziećmi, ponieważ mieszka z osobami dorosłymi i całe otoczenie to też tylko osoby dorosłe. Jednak podczas wyjść na plac zabaw, czy wyjazdów rodzinnych tam, gdzie są dzieci w podobnym do niego wieku, Michałek zachowuje się koszmarnie. Próbuje panować nad dziecmi, ustala swoje zasady, nie dzieli się swoimi zabawkami, a zabawki innych dzieci uznaje rówież za swoje. Czasami zdarzają się niebezpieczne sytuacje, w złości popycha i bije inne dzieci. Po prostu nie potrafi bawić się z innymi dziecmi. Jest zaborczy i chce być ciągle w centrum uwagi.

Witam!

Uważam, że zachowanie Pani synka nie odbiega od normy i nie ma powodu do zmartwień. Im synek będzie miał częstszy kontakt z innymi dziećmi, tym szybciej nauczy się zasad, obowiązujących przy wspólnej zabawie. Ważne jest, aby chwalić dziecko za każdy, nawet najmniejszy przejaw poprawnego zachowania. Dzieci o wiele szybciej uczą się dzięki pochwałom, niż z obawy przed karą.

Jeśli synek pójdzie do przedszkola za pół roku, problem powinien się samoistnie rozwiązać.

Pozdrawiam i życzę dużo cierpliwości.