Mój 4-letni syn bije ciągle 2,5-letnią córkę mojej przyjaciółki

Kacper w kwietniu skończy 4 lata, od marca tamtego roku mieszka z nami moja przyjaciółka z 2,5 letnią córką (przejściowo jeszcze 3 miesiące). Syn gdy rozmawia z kolegami to przedstawia Julkę jako swoją siostrę, gdy jesteśmy w sklepie to zawsze kupuje np. czekoladkę dla siebie i dla Julki. Gdy jesteśmy w domu, ciągle jej coś zabiera, a ona w kółko płacze, jedzie samochodem (jeździkiem) to jej na palce wjeżdża, a ona płacze (czasem też płacze bez powodu o różne rzeczy, czy sytuacje). Nasze stosunki się pogarszają przez nasze dzieci i nie wiem, co robić. Stawiałam go w kącie nie pomagało, teraz izoluję się z nim w innym pokoju i jak się uspokoi, to z nim rozmawiam, ale moja przyjaciółka go zaczyna stawiać w kącie, bo już nie może znieść, że on jej córce ciągle coś robi!) Proszę mi pomóc... BŁAGAM BŁAGAM BŁAGAM

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Niestety dziecko jest w takim okresie rozwojowym, że może przejawiać takie zachowania, co nie znaczy, że można je tolerować:) Faza rozwoju, którą przeżywa Pani synek jest określana np. jako faza, "dzieci nie do zniesienia". Czterolatek jest nieokiełznany, labilny emocjonalnie (raz śmieje się niezbyt mądrze, za chwilę płacze), bezpośredni i niezbyt miły w kontaktach społecznych, sprawdza na ile może sobie pozwolić robić różne rzeczy. Przede wszystkim zachęcam do zakupienia literatury poświeconej fazom rozwojowym.

Dobrze jest rozumieć dlaczego dziecko zachowuje się tak, a nie inaczej i jak należy postępować w pewnych sytuacjach. Czterolatkowi warto pozwolić spróbować sprawdzić się w świecie, na miarę jego możliwości tzn. pozwolić zanieść do stołu dzbanek z sokiem, pobawić się samemu w piaskownicy (kontrola mamy z oddali) itp. Warto również być konsekwentnym w przestrzeganiu ustalonych zasad itd.

Pozdrawiam