Mój chłopak cały czas mnie kontroluje, a pytania typu "co robisz?" zadawane co 5 minut robią się już nudne ;(

Jestem z nim już ponad miesiąc! Wcześniej nie przeszkadzało mi to, że cały czas do mnie pisał. Teraz wydaje mi się to przesadą. Potrafi pisać do mnie przez 24 h, to jest naprawdę męczące. Jak mu nie odpisuję w ciągu 5 minut, to już sobie myśli, że coś mi się stało. A jak telefon mi się rozładuje, to mówi, że to jest moja wina, bo go nie naładowałam. Wydaje mi się, jakby nie miał do mnie zaufania, myśląc, że zaraz polecę i zdradzę go z byle kim, choć cały czas powtarza, że mi ufa. Jak odpisuję mu na jakieś pytanie "nie", to mnie nadal męczy pytaniami "czemu", "dlaczego" itp. Denerwuje mnie tym i jeszcze się dziwi, dlaczego mnie denerwuje! Nie wiem, co mam teraz zrobić ;( Nie chcę z nim zrywać, ale wydaje mi się, że zwykła rozmowa nie wystarczy!

ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

W tej sytuacji istotnie szczera rozmowa jest najlepszym rozwiązaniem. Powinna być ona oparta na komunikatach typu "ja" oraz opisaniu uczuć, jakie się w Pani pojawiają za każdym razem, kiedy chłopak próbuje Panią kontrolować. Czyli "Czuję, że nie masz do mnie zaufania, mówiąc...", "Mam poczucie winy, kiedy zwracasz mi uwagę o..." itp. Pani chłopak być może nie zdaje sobie sprawy z uczuć, jakie wiążą się z nadmiernym kontrolowaniem (a także nie ma świadomości tego, że komunikat "ufam ci" nie ma potwierdzenia w czynach). Warto byłoby porozmawiać z nim, co jest tego przyczyną, jak również ustalić, jakie wartości są dla Was obojga priorytetowe w związku (np. zaufanie, wierność, niezależność itd.).

Jeżeli rozmowa okaże się niewystarczająca, może warto pomysleć o wspólnej wizycie u psychologa? Bardzo często dużą rolę odgrywa sposób komunikacji i nad tym warto popracować pod okiem specjalisty, który spojrzy na Państwa relację obiektywnie.

Pozdrawiam serdecznie