Mój chłopak chciał popełnić samobójstwo - jak powinnam mu pomóc?

Dzień dobry. Wczoraj miałam dziwną sytuację. Jestem młodą dziewczyną, która wiele przeszła. Nie mam wsparcia w rodzinie, nawet w mamie. Jestem z chłopakiem, którego bardzo kocham. Mam depresję, a on obiecał mi wsparcie. Patryk - mój chłopak - ma 22 lata. Miał problem z narkotykami i alkoholem, ale cudem udało mi się go z tego wyciągnąć. Wczoraj znowu się upił i był pod wpływem amfetaminy. Zostawiłam go na 5 minut w pokoju, a gdy wróciłam, znalazłam go w drugim pomieszczeniu z ładowarką na szyi, gdy próbował się powiesić. Był strasznie blady, ale nic mu się nie stało. Nie chcę się z nim rozstawać, chcę mu pomóc, ale nie wiem, jak to zrobić, jak z nim rozmawiać. On nie chce iść do psychiatry, a ja nie mam już sił... Co robić? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Z tego, co piszesz, sytuacja jest poważna i bardzo trudna. Skoro chłopak pod wpływem substancji psychoaktywnych próbował odebrać sobie życie, powinien koniecznie znaleźć się pod opieką specjalisty. Niestety leczenie odwykowe wymaga przede wszystkim chęci i zaangażowania ze strony Twojego chłopaka i nie możesz go do tego zmusić. Porozmawiaj z nim, powiedz, że jest dla Ciebie ważny i zależy Ci na tym, żeby pozbył się tego problemu. Zaproponuj wspólną wizytę w ośrodku, zaoferuj pomoc. Wsparcie i motywacja są bardzo ważne, jednak pomoc terapeuty, który posiada profesjonalną wiedzę na temat radzenia sobie z nałogiem, wydają się być w tym przypadku niezbędne.
Oprócz tego sama możesz skorzystać z grupy wsparcia, terapii dla osób współuzależnionych czy pomocy psychologa.

Pozdrawiam