Mój chłopak kończy we mnie i ciągle nie jestem w ciąży. Czy mogę być niepłodna?

Mam 15 lat, od 2 miesięcy współżyję z chłopakiem, co 2 dni albo codziennie. Za każdym razem we mnie kończy, a chyba powinnam zajść w ciążę. Nie mówię, żebym chciała, ale się niepokoję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeżeli nie zależy Ci na dziecku, to powinnaś z większą odpowiedzialnością podchodzić do swojego życia seksualnego. Pamiętaj, że w momencie zajścia w ciążę bierzesz udział w stworzeniu nowego życia, za które ponosić będziesz odpowiedzialność przez kolejne kilkanaście lat.
W wieku 15 lat ciało kobiety nie jest jeszcze w pełni płodne i szansa na zajście w ciążę jest nieco niższa niż u kobiety w szczycie płodności, czyli w wieku około 25 lat. Nie wspominając już o fakcie, że ciąża w tak młodym wieku wiąże się z większym ryzykiem powikłań zagrażających zarówno zdrowiu (a czasem życiu) matki, jak i dziecka. Zwykle uznaje się, że problem niepłodności dotknął daną parę, gdy nie udaje jej się uzyskać ciąży przez rok regularnych starań. W Twoim wypadku nie może więc być jeszcze mowy o niepłodności.

Pozdrawiam serdecznie!