Mój sen to śpiączka - co mi jest?

Witam, piszę, bo nie potrafię znaleźć odpowiedzi na to, co mi jest, a mój stan zdrowia właściwie doprowadza mnie do płaczu. W ciągu ostatnich 2 miesięcy mój sen jest niedorzeczny. Ciągle jestem zmęczona, zapominam, co robiłam poprzedniego dnia, nie wiem, czy dlatego, że żyję jak w śpiączce. Zasypiam w sekundę, czasem nie zdając sobie nawet sprawy, że mój organizm właśnie idzie spać. Idę do salonu, po czym budzę się po dwóch godzinach na sofie. Czasem sen jest tak głęboki, że boję się, że się nie obudzę. Mój chłopak mnie obserwował ostatnio i stwierdził, że to dziwne, że tak szybko w ciągu dnia wpadam w tak strasznie głęboki sen, podobno również zaczęłam głośno chrapać, co mi się nigdy nie zdarzało. Zawsze dużo spałam, ale teraz jestem w stanie iść spać po kilku kawach, napojach energetycznych i wszelkich środkach, które normalnie utrzymałyby mnie w stanie pobudzonym.

Czasami miewam też bardzo uciążliwe bóle głowy, które nie reagują na żadną dawkę paracetamolu. Zawsze ciężko mi się wstawało, ale teraz nad tym zupełnie nie panuję, moi współlokatorzy wyłączają budzik, który dzwoni pół godziny, ostatnio również przespałam pełne 72 godziny, budząc się tylko na 5-10 minut. Martwię się, a lekarze mówią mi tylko, że pewnie jestem zestresowana i że to przejdzie, ale jak wróciłam z wakacji w Tajlandii - dalej byłam zestresowana? Bez sensu... Muszę dodać, że mam na jajniku "dermoid cyst", ale podobno nie jest to tego przyczyną. Robiłam podstawowe badania, wykluczono tarczycę i cukrzycę (mimo że nie byłam na czczo, nie wiem, czy to możliwe), biorę antykoncepcję doustną, jeśli to może mieć jakiś wpływ. Jestem załamana. Co mi jest? Proszę o opinię.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Z Pani opisu wynika, że może cierpieć Pani na hipersomnię. Rozpoznajemy ją wówczas, gdy opisywane objawy utrzymują się przynajmniej 3 miesiące i poprzez specjalistyczne badania.

Przyczyną hipersomnii mogą być m.in. zespół bezdechu sennego, zaburzenia metaboliczne, choroby ośrodkowego układu nerwowego, narkolepsja, zespół Kleinego-Levina, zespół niespokojnych nóg. Przyczyna może też być nieznana.

Zespół Kleinego-Levina charakteryzuje się nawracającymi okresami nadmiernego snu. Sen może być wydłużony do 18 godzin dziennie, przerywany na czas posiłków lub potrzeb fizjologicznych. Mogą mu towarzyszyć bóle głowy, rozdrażnienie, agresywność, zmęczenie czy zaburzenia pamięci.
Po tych okresach funkcjonowanie powraca do normy.

W diagnostyce snu stosujemy badania, takie jak: EEG głowy, badanie snu - polisomnograficzne jak również badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Uważam, że powinna Pani skorzystać z ośrodka leczenia zaburzeń snu.

Pozdrawiam!