Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 8 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Mój syn macha rękami lub głową - czy to normalne?

Mój syn ma 7 miesięcy i niepokoi mnie jego zachowanie. Zdarza się, że gdy siedzi w wózku, macha rękami. Robi to jak jedzie lub stoi. Patrzy wtedy przed siebie bez żadnej innej reakcji. Czasami pręży się jakby ze złości. Robi tak też czasem, gdy coś mu dajemy, tak jakby z podniecenia. Oprócz tego ma momenty, że macha głową. Robi to - tak nam się wydaje - bo jest znudzony lub jest mu niewygodnie, ale innym razem macha głową, uśmiecha się i patrzy na nas, jakby go to bawiło i specjalnie dla zabawy powtarza czynność. Czy powinnam się niepokoić?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Zasady szczepień - co musisz wiedzieć?

Choć szczepienia są bardzo ważne dla zdrowia, to igła i strzykawka wywołują krzyk oraz płacz u każdego małego dziecka. Nie powinno to zniechęcać do poddawania szczepieniu swoich pociech. Każdy rodzic powinien dostosować się do podstawowych zasad przeprowadzenia szczepienia, które zostały zaprezentowane w materiale filmowym.

Witam!
Z opisu można wnioskować, że dziecko rozwija się prawidłowo.
Jeżeli jest Pani zaniepokojona stanem zdrowia swojego synka, najlepiej zwrócić się do specjalisty (psycholog dziecięcy, pediatra) i wyjaśnić swoje wątpliwości.
Zachowania, które Pani opisuje nie muszą oznaczać niczego niepokojącego. Jeden pojedynczy objaw (np. machanie rączkami) nie upoważnia do rozpoznania i zdarza się, że występuje zarówno u zdrowych, jak i u chorych dzieci. Warto zwrócić uwagę na inne obszary, które mogą dać szerszą informacje na temat dziecka. Z opisu można wnioskować, że dziecko nawiązuje kontakt z otoczeniem i prawidłowo reaguje uśmiechem, co wskazuje na prawidłowy rozwój.
Dla autyzmu charakterystyczne są zaburzenia z zakresu, tzw. triady:
-ograniczone, powtarzane i stereotypowe wzorce zachowania, zainteresowań i działania;
-zaburzenia komunikacji werbalnej i/lub niewerbalnej;
-zaburzenia w funkcjonowaniu społecznym.
Pozdrawiam serdecznie!

Psycholog, autorka wielu publikacji poświęconych psychologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy