Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 1 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Mój synek ma 3 miesiące i waży 8,5 kg - czy to niedobrze?

Urodził się z wagą 3700 i miał niestety niedotlenienie okołoporodowe. Dostał tylko 4 punkty, dopiero w piątej minucie dostał 9 punktów. Przeszedł tlenoterapię bierną. Karmię go tylko piersią. Może lepiej będzie jak przestawię go na butelkę? Dokąd on będzie tak rósł?Chciałbym też wiedzieć czy powinnam się martwić powikłaniami po niedotlenieniu?

 

ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!
Pani dziecko rośnie szybko, ma masę ciała większą niż większość jego rówieśników (zwykle podwojenie urodzeniowej masy ciała występuje dopiero ok. 5 miesiąca życia).
Karmienie piersią z pewnością mu służy i z pewnością nie ma potrzeby przestawiania go na karmienie sztuczne.
Jeśli zaś chodzi o niedotlenienie i jego skutki, to bardzo wiele zależy od przebiegu okołoporodowego. Są bowiem różne stopnie niedotlenienia. Powikłania neurologiczne pojawiają się u 20-45% niedotlenionych dzieci, które przeżyły okres okołoporodowy. U 60% z nich są one poważne (mózgowe porażenie dziecięce, opóźnienie rozwoju psychoruchowego, drgawki, małogłowie).
Z pewnością na korzyść Pani synka działa fakt, że urodzony został o czasie ( u wcześniaków rokowanie jest gorsze) oraz że punktacja Apgar w 5 minucie była już bardzo dobra. Na pewno dobrze by było, gdyby został on już teraz zbadany przez neurologa dziecięcego (jeśli dotąd nie był). Powinien również być pod stałą kontrolą pediatry, który będzie mógł szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju lub, czego z całego serca życzę, często uspokajać Panią, że wszystko przebiega zupełnie normalnie.
Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy