Mój trzylatek nie chce mówić...

Witam,

jestem mamą dwóch chłopców Dawidzia (2,9) i Antosia (6 m-cy). Moje pytanie dotyczy Dawidzia, a mianowicie jego bardzo małego zasobu słów, który zawiera się aktualnie do: mama, gdzie, nie, brrrrrum, muu oraz odgłosy syreny policyjnej. No i kilka dźwięków, które mają stałe znaczenie np. duży i mały - gruby głos to duży, a piskliwy to mały. Ponadto wiele rzeczy pokazuje, wskazuje palcem. Martwi mnie to, że nie próbuje powtarzać słów, nie pokazuje, że jest głodny czy, że chce mu się pić - wtedy się denerwuje i płacze. Lubi bawić się samochodami, ma ich całe mnóstwo. Łączy je w różne kombinacje z przyczepami, traktorami itp.

Wcześniej ustawiał samochody obok siebie np. same wyścigówki, osobowe lub same ciężarówki i często prowadził mnie żeby je policzyć. Z dziećmi oraz innymi osobami dorosłymi lubi się bawić i przebywać. Utrzymuje kontakt wzrokowy, choć różnie bywa z jego długością. Byliśmy już na 2 wizytach u logopedy, która też brała pod uwagę autyzm, ale raczej nie była o tym przekonana i stwierdziła, że to raczej nieharmonijny rozwój mowy ze względu na mój powrót do pracy, gdy Dawid miał 1,3.

Wróciłam do domu po 5 m-cach, gdy nie było powrotu nabytych słów. Zastanawiam się czy to zachowanie autystyczne czy też może reakcja na moje zachowanie związane z opieką nad młodszym synkiem, choć starałam się poświęcić mu czas jak tylko było to możliwe. Dawidzio od początku był raczej mało aktywny, w gaworzeniu pierwsze mama i baba było w 8 m-cu, później dada, papa i lala. Z tym, że wyrazy wypracowane po zakończeniu treningu ich mówienia nie są używane i to też bardzo mnie przeraża, że nie korzysta z tych umiejętności. Proszę o pomoc.

Zrozpaczona mama.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

na podstawie przedstawionych przez Panią objawów trudno jednoznacznie stwierdzić czy zachowanie Pani synka wykazuje cechy autyzmu. Niepokojące jest, że syn nie próbuje się komunikować, ale jak sama Pani zauważyła może mieć to związek z przyjściem na świat młodszego dziecka. Jedyną konkretną diagnozę można postawić na podstawie obserwacji dziecka, Państwa relacji w domu, stosunku Dawida do młodszego brata itd. Dlatego poza konsultacją z logopedą powinna się Pani zgłosić do psychologa dziecięcego, który oceni poziom rozwoju dziecka i udzieli praktycznych wskazówek wychowawczych. Taki specjalista będzie w stanie wziąć pod uwagę również takie aspekty jak nieharmonijny rozwój mowy, trudne przeżycie separacji związane z Pani powrotem do pracy, poczucie bycia zdetronizowanym po narodzinach młodszego brata i in.

Pozdrawiam serdecznie!