Moja 15-miesięczna córeczka budzi się w nocy

Witam serdecznie.

Moja córeczka od początku cały czas wybudza się w nocy. Wybudza się różnie, raz z płaczem, czasami bez niego, czasami jak się obudzi, to przechodzi do naszego łóżka, lecz jest to dość uciążliwe dla nas obojga. W ciągu dnia śpi 2,5 h. Pory dnia, kiedy idzie spać, staramy się się pilnować. Kładziemy ją spać w przedziale 21:00-21:30, wybudzanie następuje w godzinach 2:00-4:00. Po wybudzaniu zdarza się, że ciężko jest ją ponownie położyć spać. Nie wiemy, co dalej, czy jest to dość poważny problem z tym wybudzaniem się skoro dziecko już powinno przesypiać całą noc? Zaznaczam, że śpi w swoim łóżeczku obok nas.

KOBIETA, 1 LAT ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Jest wiele przyczyn problemów ze snem u dzieci. Opisywane przez Panią zachowanie nie wskazuje raczej, żeby czynnikiem powodującym wybudzanie się Pani córki była jakaś konkretna choroba. Jest to raczej związane z psychiką dziecka, z przyzwyczajeniami. Jak Pani napisała, dziewczynka od zawsze wybudza się w nocy. Rozumiem, że za każdym razem gdy to się działo, Pani była przy tym i reagowała np. przytulaniem itp. Oczywiście to bardzo dobre zachowanie, naturalne i prawidłowe. Jednak możliwe, że dla córeczki jest to w tej chwili pewien nawyk. Dziecko z natury szuka ochrony w ramionach rodziców. W Państwu szuka oparcia, gdy się czegoś boi. Myślę, że wybudzenia z płaczem związane są bądź z koszmarami, bądź ze strachem jaki ogarnia Państwa córeczkę, gdy budzi się sama.

Prawdopodbnie trudno będzie ją od tego odzwyczaić. Nie jestem psychologiem dziecięcym dlatego ciężko mi Państwu radzić jak w tej sytuacji postąpić. Warto byłoby się zgłosić do takiego specjalisty i prosić go o pomoc.

Wcześniej jednak proszę zgłosić się do swojego lekarza pediatry, który po niezbędnym zbadaniu dziecka i dokładnym zebraniu wywiadu, wykluczy bądź ewentualnie rozpozna i wdroży leczenie konkretnej przyczyny.

Podsumowując, chcę Państwa uspokoić. Nie doszukiwałbym się dużego problemu w zachowaniu Państwa córki. Nie jest to na pewno żaden rodzaj nadpobudliwości. Proszę być cierpliwym.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.