Moja córeczka nie chce się kąpać: Co zrobić?

Moja 17-miesięczna córeczka zawsze tak bardzo lubiła kąpiele, że nie chciała wychodzić z wanny. Od pewnego momentu nawet nie chce patrzeć w jej stronę. Pomyślałam, że może jej to minie, ale niestety. Przez ten okres myłam ją w umywalce, ale teraz nawet tam nie chce się umyć. Nie wiem co mam zrobić. Próbowałam też kąpać się z nią, ale i to kończyło się płaczem. Proszę o pomoc, jestem już całkiem bezradna i zmęczona.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Proszę sięgnąć pamięcią i zastanowić się dlaczego dziecko nie chce się kąpać, być może jakiś incydent sprawił, że robi to niechętnie. Zachęcam do kąpania dziecka w wannie, a nie w zlewie. Konieczne jest przygotowanie maluszka do tego, aby bez lęku korzystało z tej formy mycia się. Może warto zacząć od zabawy z dzieckiem w pustej wannie, np. malując wannę od wewnątrz farbkami do malowania, które nie są toksyczne i nie zostawiają śladów. Można również posadzić maluszka do wanny (pustej) i bawić się ulubioną zabawką itp. Inwencja twórcza powinna poddać jakiś pomysł. Można później prosić dziecko o pomoc w odkręcaniu wody do wanny. Korkować odpływ i patrzeć jak woda leci, można dodać płynu, który ładnie pachnie i pieni się, puszczać statki w wodzie, albo nadmuchany balonik.
Robimy to bawiąc się, ale dziecko jeszcze nie kąpie się. Nie zwracamy uwagi jeśli pomoczy rękawy itp. można się przebrać później. Myślę, że kąpać malucha można tymczasem w większej misce. Jeśli córeczka już chce przebywać w łazience, chętnie kąpie się w misce i lubi bawić się w wannie to możemy zachęcić malca sposobem, aby wykąpać się w misce, która jest w wannie. Nalewamy wody do miski trochę do wanny i kąpiemy/myjemy malucha. Później nalewamy wody do wanny np. powyżej kostek i tak obmywamy dziecko, stopniowo zwiększając poziom wody.

Takie zachęcenie, oswojenie dziecka z wodą i lękiem może wydawać się żmudne i długie, ale opłaci się.

Pozdrawiam i życzę sukcesów