Zielone wody płodowe a antybiotykoterapia u noworodka

Moja córka urodziła się w 35 tyg. z wagą 2770 g, otrzymując 9 punktów, natomiast przy porodzie odnotowano zielone wody płodowe. Czy w takim wypadku należy dziecku zaraz po urodzeniu rozpocząć profilaktyczne podawanie antybiotyku o szerokim spektrum działania, aby zapobiec pojawieniu się ewentualnych infekcji, czy też jeśli nie wykazuje żadnych oznak chorobowych nie należy podawać, mimo tego, że wystąpiły zielone wody płodowe. Co w ogóle oznaczają te zielone wody płodowe? Kiedy się pojawiają, dlaczego, z czym to jest związane? Może niepotrzebnie panikuję, ale muszę przyznać, że zielone wody płodowe od początku mnie zaniepokoiły i nie wiem, co o tym myśleć. Czy zielone wody płodowe mogą powodować jakieś powikłania, późniejsze choroby, są oznaką infekcji, cokolwiek? Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ im dalej tym jestem coraz bardziej niespokojna.

Lek. Marta Hat

Witam! Obecność zielonych wód płodowych nie upoważnia do wprowadzenia antybiotykoterapii bez obecności objawów klinicznych. Noworodki z czynnikami ryzyka wystąpienia infekcji mają pobierane badania laboratoryjne, aby móc je wykluczyć, bądź potwierdzić i szybko włączyć leczenie. Zielone wody płodowe najczęściej występują u noworodków przenoszonych (po terminie porodu), które wcześniej oddały smółkę do worka owodniowego. Mogą też być skutkiem stresu wpływającego na płód - np. niedotlenienie przez zapętlenie pępowiną. Pozdrawiam serdecznie!