Moja dziewczyna ma depresję! Powiedziała, że potrzebuje czasu i że się wyprowadza! Jak długo mam czekać?

ponad rok temu

Witaj!

Depresja to bardzo poważna choroba, co zapewne sam już dobrze wiesz, skoro mieszkałeś z bliską Ci osobą, zmagającą się z nią. Osobiście uważam, iż na pytanie, jak długo masz czekać, nie da się udzielić poprawnej odpowiedzi, natomiast warto byłoby zadać inne pytanie – co mogę zrobić, aby jej pomóc? Na Twoim miejscu poprosiłabym dziewczynę o spotkanie gdzieś, gdzie będzie czuła się bezpiecznie i komfortowo.

Proponuję, abyś powiedział, co czujesz, że jest Ci ciężko po jej odejściu (jeżeli tak właśnie jest) i że chciałbyś wiedzieć, w jaki sposób możesz być jej pomocny. Pozwól, aby to ona sama zdecydowała, jaki będzie Twój udział w jej powrocie do zdrowia. Oczywiście możesz zapytać, czy chodzi do lekarza, czy bierze w tej chwili jakieś leki i czy podjęła psychoterapię. Jeśli w czymkolwiek będzie jej trudno – zaproponuj wsparcie, zapewnij, że mimo jej wyprowadzki jesteś przy niej. Chciałabym, abyś jednak był przygotowany na to, że Twoja dziewczyna nie będzie w tej chwili w stanie mówić wprost o pewnych rzeczach, być może nie potrafi nawet rozeznać się we własnych uczuciach. Jeśli tak jest, a Tobie na niej zależy, jedyne, co możesz zrobić, to uzbroić się w cierpliwość i dać jej tyle czasu, ile będzie potrzebowała, i jednocześnie ile Ty będziesz w stanie jej dać.

Pozdrawiam serdecznie!