Moja przyjaciółka lunatykuje: co należy robić w takiej sytuacji?

Witam ! Moja przyjaciólka (18 lat) od jakiegoś czasu lunatykuje. Wstaje z łóżka, chodzi bez celu po domu, a nawet zdarza się jej opuścić budynek mieszkalny. Odpowiada na wszystkie pytania, jakie się jej zada. Potrafi płakać przez sen oraz ma drgawki. Co trzeba robić w takim przypadku? Czy można uderzyć ją w twarz lub polać zimną wodą, by jakoś ją obudzić ? Czy to może przydarzyć się każdemu? Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witamy serdecznie!

Somnambulizm zwany potocznie lunatyzmem, który występuje u dorosłych powinien być potraktowany jako choroba. Co do budzenia osoby lunatykującej zdania są podzielone. Na pewno nie należy tego robić w sytuacji bezpośredniego zagrożenia, gdyż obudzenie może wywołać chwilową dezorientację. Koleżanka powinna wybrać się do poradni lekarza specjalisty neurologa w celu szczególowej diagnostyki problemu.