Moje dziecko nie mówi – czy to autyzm?

Witam,

chciałabym spytać o rozwój córeczki. Otóż ma 14 miesięcy i nie mówi nic świadomie. Chodzi o to, że zasób swoich własnych słów ma duży - począwszy od dadada tatata, psiii itp. Córeczka pokazuje pieski, kotki, przynosi piłkę, picie jeśli chce, wykonuje polecenia proste: wyrzuć pieluszkę, zanieś mamie. Czy dopuszczalne jest, że dziecko w tym wieku jeszcze nie mówi nic świadomie?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Przyznam, że nie rozumiem Pani pytania. Dzieci w wieku, w którym jest córeczka uczą się mowy i komunikowania z najbliższymi osobami stosując poza gestami, także spory już zasób słów - takich jak mama, tata, dada (najczęściej określa pójście na dwór), albo psiii (co najczęściej oznacza siusiu). Z tego co Pani pisze odnoszę wrażenie, że córeczka potrafi komunikować się świadomie - to znaczy sygnalizuje potrzeby i nazywa najbliższych członków rodziny. Może nie wspomina Pani o wszystkich niepokojących objawach?

Pozdrawiam.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Trudno cokolwiek orzec z opisu, który Pani przedstawia bo to zbyt mało. Rozwój mowy najlepiej aby ocenił logopeda. Zachęcam do konsultacji.
Z pozdrowieniami AM