Molestowanie seksualne a nerwica

Czy JEDNORAZOWA(!) forma molestowania seksualnego - obcy mężczyzna pokazuje 6-letniej dziewczynce genitalia - może mieć jakiś traumatyczny wpływ na jej psychikę?

ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam.

Tak, może mieć to znaczący wpływ na psychikę takiego dziecka. Może się przejawiać na przykład w postaci zaburzeń lękowych.

Sam fakt takiego zdarzenia nie jest równoznaczny z wystąpieniem zaburzeń. Ważną rolę odgrywają tu również czynniki osobowościowe, charakter tego zajścia, znaczenie jakie miało to konkretne wydarzenie dla dziecka. Na przykład zupełnie inny oddźwięk emocjonalny może mieć takie zdarzenie, kiedy dziewczynka idzie z mamą ulicą czy przez park, i ukradkiem ukazuje im się ekshibicjonista, a inny gdy dziecko jest same z mężczyzną, który zmusza je do patrzenia na genitalia, do ich dotykania itp.

Jeśli taka sytuacja miała miejsce, dobrze jest się wybrać z dzieckiem do psychologa dziecięcego. Kilka, kilkanaście spotkań może pomóc przepracować tę sytuację. Jeśli trauma z dzieciństwa odbija się w życiu dorosłej już kobiety - namawiałabym do psychoterapii.

Pozdrawiam!