Jak poradzić sobie z ciągłym analizowaniem przeszłości?

Witam,chciałabym się poradzić jak można wyjść z ciągłego analizowania swojej przeszłości tej negatywnej.Bardzo często zadreczam się myślami,często nie mam ochoty wyjść z łóżka,z domu jedynie motywuje mnie wyjście do pracy.Mam trudność z obroną swojej osoby,często bywa,że ktoś mnie szykanuje bądź odczuwam molestowanie słowne.Sytuacje takie są dla mnie krępujace.Mam wrażenie, że moja przeszłość się za mną ciągnie. Jestem dorosłą kobietą a łatwo daję się ponizyc.Proszę o odp

Dzień dobry, nie istnieje jedna prosta technika, która rozwiąże pani problem. Zachęcam do konsultacji z psychologiem / psychoterapeutą w celu przyjrzenia się pani sytuacji. Przepracowanie problemów z przeszłości spowoduje jednoczesne uwolnienie się od nich. Pozdrawiam.

Witam Panią!
Domyślam się, że ciągłe analizowanie przeszłości i wspominanie własnych błędów musi być dla Pani męczące. Proszę pamiętać, że tak naprawdę nasze emocje nie są wywoływane przez konkretne doświadczenie, ale przez to co o tym myślimy i jak interpretujemy tę sytuację. Dlatego warto zwrócić się do psychoterapeuty, który nauczy Panią jak przeinterpretować wydarzenia, którymi teraz się Pani zadręcza. W toku terapii będzie Pani mogła popracować także nad wzmocnieniem samooceny i poczucia własnej wartości, co polepszy Pani nastrój i zlikwiduje napięcie psychiczne które teraz Panią obciąża.

Pozdrawiam serdecznie!