Morfologia u dziecka po styczności z gruźlicą

Witam, mój siedmioletni synek miał kontakt z gruźlicą - babcia, której leczenie skończyło się w październiku. Badania RTG, próba tuberkulinowa oraz T-SPOT TB dały wynik ujemny (badania przeprowadzono X-XI tego roku). Sama zrobiłam dziecku morfologie i wyniki mnie zaniepokoiły PCT - 0,4%; ENZYNOFILE - 1,10tys/ul; MONOCYTY - 9,0 %; EOZYNOFILE - 12,3 %. Czy te wyniki nie mogą świadczyć że dziecko jednak jest chore? Bardzo proszę o odpowiedź, możemy również przyjechąć na wizytę.

Małgorzata Panek

Pojedyncze nieprawidłowe wyniki morfologii nie muszą świadczyć o gruźlicy, zwłaszcza w przypadku ujemnych prób. PCT może być podwyższone przy każdej infekcji bakteryjnej. W przypadku styczności z gruźlicą i ujemnych prób swoistych zalecane jest wdrożenie chemioprewencji przeciwgruźliczej i ponowna kontrola po jej ukończeniu.
Proszę udać się z wynikami badań do swojego lekarza pediatry.
Pozdrawiam