Możliwe jest zakochać się przez internet?

Witam, jestem 22 letnią kobietą.Mam już za sobą 5 letni związek.Ostatni rok narzeństwo..Niestety się rozstaliśmy.Poznalam kogoś przez internet.Piszemy od 10 miesięcy.Problem w tym ,ze na tym koniec.On wie o mnie wszystko,ja o nim tez,kilka razy mieliśmy się spotkać ale zawsze coś.Teraz nie pracuje,mieszka sam,chodzi do psychologa,bo w zyciu nie mial latwo.Ojciec się nad nim znecal. Możliwe jest zakochać się przez internet? zaczyna mnie to męczyć,bo nie wiem na czym stoję..a bardzo mi zalezy

Związki przez internet mają większy stopień anonimowości, i większą otwartość, która następuje szybciej i jest głębsza niż podczas osobistych spotkań. W internecie ludzie mogą swobodnie wyrażać swoje myśli, uczucia, zbliżyć się emocjonalnie, nie narażając się na zranienie. Dlatego też łatwo zakochać się w sieci.10 miesięcy to długi okres i proszę się zastanowić, jakie przeszkody mogą stać na drodze partnerowi, że nie możecie się spotkać?Ograniczenie się niemal wyłącznie do komunikacji w internecie powinno Panią zastanowić.Odpowiadając na Pani pytanie, czy można się zakochać? Oczywiście, można się zakochać, zadurzyć, ale pamiętając, że tak naprawdę nie zna Pani do końca partnera, czy spełni on Pani wyobrażenie, czy na pewno jest z Panią szczery, czy bywały sytuacje w waszych relacjach, które wywołały w Pani wewnętrzny niepokój, o którym jednak Pani chciała zapomnieć? Nie pisze Pani o dzielącej Was odległości, ale domniemam, że jest to teren naszego kraju, więc wspólne spotkanie powinno być możliwe.

Jest możliwe nie tyle zakochanie się przez internet, co zakochanie w wyobrażeniu chłopaka, którego poprzez internet się poznało. Warto jednak pamiętać, że bez bezpośredniego kontaktu i dłuższej bezpośredniej znajomości, trudno tak naprawdę mówić o poznaniu kogoś (bo tak naprawdę poznaje się tylko to, co druga strona ujawnia i opowiada o sobie, najczęściej w formie pisanej czyli mocno okrojonej z pozostałych przekazów i emocji. A do tego-niestety- nie zawsze musi to być prawdą). Jeśli zatem zależy Pani na znajomości i jej pogłębieniu warto dążyć do spotkania. Jeśli natomiast chłopak konsekwentnie odmawia, warto przemyśleć czy nie ma w tym jakichś poważnych przyczyn.

Witam serdecznie,

Zakochanie może mieć miejsce w różnorodnych sytuacjach. Prawdę mówiąc przysłowiowa "miłość od pierwszego wejrzenia" także istnieje. Wszystko zależy od preferencji i cech indywidualnych danej osoby. W przypadku Internetu także możliwe jest powstanie pewnego uczucia. Należy jednak pamiętać, iż stan zakochania a kochanie drugiej osoby to dwie odrębne sprawy. Zakochanie jest to stan, do którego z czasem dołącza się zaangażowanie. Dzięki poznawaniu drugiej osoby w różnych sytuacjach, obserwacji swoich uczuć w jej obecności i stanów, jakie pojawiają się w kłótniach, chwilach radości, rozłąki itp. może pojawić się kolejny etap, w którym zaczynamy kochać drugą osobę.
O tyle trudno jest mówić o tym, że kocha się kogoś, kogo nigdy nie widziało się twarzą w twarz, kogo nie obserwowało się w codziennych sytuacjach i nie widziało/doświadczało jego reakcji. Natomiast samo zakochanie jest jak najbardziej możliwe.
Rozumiem, że to, co obecnie Pani czuje jest silne i chciałaby Pani zaangażować się w tą relację, jednakże pojawia się obawa, że to nie wyjdzie, z racji braku spotkania od dłuższego czasu. Warto porozmawiać z drugą osobą o swoich potrzebach i tym, czego Pani brakuje.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA