Możliwość chodzenia na siłownię 2-3 razy w tygodniu przy leczeniu nadciśnienia

Czy przy leczeniu nadciśnienia mogę chdzić na siłownię 2-3 razy w tygodniu, obciążenie do 30 kg? Pozdrawiam Jacek

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,

przy leczonym i ustabilizowanym nadciśnieniu można i należy regularnie ćwiczyć. Generalnie polecany jest wysiłek aerobowy, ale jeżeli kardiolog się zgodzi mozna wprowadzić ćwiczenia siłowe o niewielkim obciążeniu.

Pozdrawiam serdecznie

Szanowny Panie,

Ćwiczenia siłowe (statyczny wysiłek fizyczny) bardzo obciążają serce i układ krążenia, przez co nie są wskazane przy nadciśnieniu.
Za to zalecany jest regularny wysiłek dynamiczny (pływanie, rower, marsz), 5 razy w tygodniu, 30-45 min.

Pozdrawiam.