Możliwość depresji w wieku 22. lat

Witam. Mam 22 lat, jestem mężczyzną. Od pewnego czasu jestem przygnębiony, nie potrafię się cieszyć unikam kontaktów z otoczeniem, właściwie nie mam już z kim się spotkać i porozmawiać, coraz częściej się denerwuje, a każdą wolną chwilę podczas dnia spędzam w łóżku i śpię, przez co w nocy mam problem ze snem. Czy są to objawy depresji czy raczej jest to związane np. z późnym dojrzewaniem ? Czy jest możliwe aby w tak młodym wieku mieć depresje ? Jeżeli tak to gdzie się udać, gdzie szukać pomocy?

Opisywane przez Pana objawy mogą, ale nie muszą być związane z depresją. Najlepiej będzie jeśli zgłosi się Pan na konsultację psychologiczną (do Poradni Zdrowia Psychicznego lub gabinetu prywatnego) i ze specjalistą omówi szczegółowo swoją sytuację życiową, doświadczenia itd. Jedynie szczegółowy wywiad pozwoli na postawienie trafnej diagnozy.
Wiek, jeśli chodzi o zapadanie na depresję, ma w dzisiejszych czasach coraz mniej znaczenia - na depresję mogą zapadać zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Największe znaczenie ma w tym wypadku doświadczenie życiowe oraz pewne cechy jednostkowe.
Ponieważ obniżenie nastroju, apatia, zahamowanie reakcji mogą być również spowodowane zmianami w poziomie hormonów (głównie hormonów tarczycy) polecam również udać się na spotkanie z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania lekarskie, które pomogą stwierdzić czy Pana stan nie ma podłoża somatycznego (np. hormonalnego).
Powodzenia!

tak, mozliwe.odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

WItam,
Opisane objawy mogą swiadczyć o depresji. Na szczęście depresję można i należy leczyć. Zachęcam do wizyty u psychoterapeuty. Pomoże odzyskać radość życia.
Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska