Możliwość odziedziczenia zeza przez dziecko

Witam. Zacznę od tego, że jestem w ciąży i w dzieciństwie miałam zeza. Przeszłam operację w wieku 7 lat, było znacznie lepiej, ale jest on widoczny do dziś. Mój brat też miał zeza. Do dziś mam blizny na psychice z dzieciństwa. Nie chcę, żeby dziecko przechodziło przez to samo. I chciałabym się dowiedzieć czy mam jakiś wpływ na odziedziczenie zeza przez moje dziecko? Jaki jest procent dziedziczenia tej wady? Będę bardzo wdzięczna za dłuższą i dokładniejszą odpowiedź. Z góry bardzo dziękuję.

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Jedną z przyczyn wystąpienia choroby zezowej u dziecka mogą być czynniki genetyczne, lecz na tę chwilę nie można przewidzieć ryzyka wystąpienia tego schorzenia u dziecka. Po urodzeniu należy starać się wymagać od dziecka patrzeć równomiernie na obydwie strony (prawo-lewo), zwłaszcza podchodząc do łóżeczka lub wodząc zabawką. Często u noworodków występuje zbaczanie gałki w którąś stronę natomiast nie należy się tym zbytnio przejmować, gdyż jest to normalne, gdyż układ mięśni gałkoruchowych nie jest jeszcze dobrze wykształcony. Na pewno należy udać się do okulisty jeśli schorzenie zostanie zaobserwowane po 12 mż.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Ponieważ w Pani rodzinie występuje problem zeza, istnieje możliwość jego odziedziczenia także przez dziecko.Niestety nie ma Pani wpływu na to czy dziecko będzie miało zeza czy też nie. Nie ma także możliwości, by ryzyko odziedziczenia zeza określić w wartościach liczbowych.