Możliwość samoistnego zagojenia się skaleczenia na górnej wardze

Witam, 12 dni temu rozcielam zębami górna wargę i pozostało mi Zgrubienie, uraz jest dość świeży wiec czy jest szansa ze zginie ? Czym to potraktować ? Byłam u dentysty i ortdonty ale nic mi nie poradzili, w sumie jeden lekarz powiedział ze to sie zagoi, a drugi żebym poszła do chirurga, czy to jest dobre wyjście ? Do kogo sie z tym zgłosić ? Ręce opadają ...

Czas gojenia się rany zależy między innymi od rozległości i miejsca powstania. Rany w jamie ustnej zwłaszcza te powstałe po przygryzieniu zawsze goją się z powstaniem takiego zgrubienia. Po 12 dniach rana jest już wstępnie wygojona, musi tylko przejść fazę przemodelowania czyli wygładzenia. Dzieje się to samoistnie poprzez ruchy warg przy jedzeniu, mówieniu itp.Można proces przyspieszyć np. przez masaż. Pozdrawiam

Witam. Skoro nie poszła Pani od razu do chirurga w celu zeszycia rany, zrobił się pewnie niezbyt estetyczna blizna. Teraz trzeba czekać aż się zmniejszy i zmięknie, można stosować specjalne plastry na blizny lub kremy czy maści ( proszę pytać w aptece), Jeśli blizna jest duża i szpecąca można skorzystać z usług chirurgii estetycznej ( wycięcie blizny).

Jeżeli rana nie jest głęboka i rozległa to najczęściej się goi samoistnie do około tygodnia, w przypadku większej rany warto założyć kilka szwów.Na pewno szwy założy chirurg stom, ale w wielu gabinetach zrobi to dentysta bez takiej specjalizacji.