Możliwość ścisłego ustalenia dnia zapłodnienia

Witam.
Jakiś czas temu pytałam o możliwość ścisłego ustalenia dnia zapłodnienia, z uwagi na to iż po długim braniu tabletek antykoncepcyjnych nie miałam 2 miesiące okresu (od czerwca do sierpnia 2009).
Powrócił we wrześniu 2009 roku. Kolejne okresy skąpe były 17.10 i 14. 11, na tej podstawie typowałam termin owulacji na ok 27 - 29 11. i wtedy zajście w ciążę. Obecnie jestem w 6 miesiącu. Dostałam odpowiedź, iż najbardziej miarodajny jest pomiar CRL na USG pomiędzy 8 a 12 tyg, który pozwala odnaleźć odpowiednią datę na kalendarzu i dodać 14 dni.
6 stycznia wyszło 7 plus 3 więc ok 28. 11 zapłodnienie, ale już w 10 tygodniu (USG 19 stycznia) rozpiętość CRL 9 plus 0 a za chwilę 9 plus 6. Do karty został wpisany wynik CRL 9 plus 4. Zatem czy jest możliwe ustalenie precyzyjnego terminu owulacji i zapłodnienia?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Proszę trzymać się wieku ciążowego ustalonego przez ultrasonografistę. W ten sposób najbardziej precyzyjnie obliczy Pani termin, w którym doszło do zapłodnienia. Jeśli więc ostatecznie ustalono wiek ciążowy 19 stycznia na 9 tygodni i 4 dni, to tyle należy odjąć od daty wykonania badania i następnie dodać 14 dni- to będzie data poczęcia. Nie jest to wynik stuprocentowo pewny, ale orientacyjny, z dokładnością do kilku dni. Dokładniejsze obliczenia nie są możliwe.
Pozdrawiam serdecznie!