Możliwość zapłodnienia po wytrysku w bieliźnie

Sytuację opiszę z trzeciej osoby mając nadzieję, że pozwoli to lepiej zrozumieć przypadek. Dziewczyna i chłopak bawili się w łóżku (nie uprawiali seksu!). Ona miała na sobie sukienkę (podciągniętą na brzuch) i majtki, on majtki i krótkie, lekkie spodenki. Doszło do wytrysku. Poleciał on na jej majtki (nie zauważyli tego). Zaraz po wytrysku on poszedł do łazienki, ona do kuchni napić się wody. Po powrocie z kuchni zauważyła, że ma na majtkach nasienie. Natychmiast je zdjęła i dokładnie umyła okolice intymne ciepłą wodą z mydłem. Ona nie czuła mokrej plamy na majtkach, ale gdy je zdjęła, to od wewnątrz były trochę mokre, jakby coś przeciekło. Pasek nasienia sięgał do ok. połowy pochwy, ale nie doszedł aż do "dziurki". Od momentu wytrysku do zauważenia tej plamy i umycia się minęło ok. 5 minut. Nie wiem, czy ma to znaczenie, ale ona używa wkładek na co dzień. Miesiączkę ma nieregularną, a ten incydent przydarzył się równo siedemnastego dnia po zakończeniu poprzedniej miesiączki. Czy w tej sytuacji może dojść do ciąży? Jeśli tak, to jakie jest prawdopodobieństwo? Po tygodniu na pewno zostanie zrobiony test ciążowy, ale czy jest się czym martwić przez ten tydzień?

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Cóż mogę powiedzieć. Na wstępie chciałbym powiedzieć, iż moja wypowiedź w tym temacie może mieć jedynie charakter hipotetyczny. Już tłumaczę w czym rzecz. Nie doszło do bezpośredniego przeniesienia nasienia podczas stosunku co w dużej mierze ogranicza ryzyko zapłodnienia. Pisze Pani, iż cykle ma nieregularne więc trudno mi określić datę owulacji i dni płodne, a ma to znamienny wpływ na dalsze porady. Nie mniej jednak, przy 28-dniowym cyklu miesięcznym owulacja przypada na 14 dzień po pierwszym dniu ostatniej miesiączki. Ok 3 dni przed i 4 dni po owulacji u kobiety występują tzw. dni płodne. Wtedy ryzyko zajścia w ciążę jest największe. 17 dzień cyklu w Pani przypadku to czas w okolicach owulacji, stąd ten fakt działa na niekorzyść. Pragnę jednak zaznaczyć i ponownie wspomnieć o najważniejszym czynniku jakim jest brak bezpośredniego wytrysku. Niestety czasami bywa tak, iż nawet nieznaczna ilość nasienia, które dostaje się w okolice intymne kobiety jest w stanie wywołać zapłodnienie. W organizmie kobiety istnieje szereg mechanizmów broniących przed tym faktem. Jest to między innymi kwaśne pH pochwy, które uniemożliwia przebywanie plemników zdolnych do zapłodnienia. Myślę, iż szansa na ciążę po wspomnianym zajściu nie jest duża, co jednak nie wyklucza takiego obrotu sprawy. W przypadku gdy podczas zajścia miała Pani na sobie bieliznę, ale także wkładkę to nasienie nie miało jak przedostać się wgłąb. Polecam jednak wykonać test ciążowy w 14 dniu od zajścia lub w dniu spodziewanego okresu. Na przyszłość chciałbym polecić stosowanie antykoncepcji w postaci prezerwatyw lub, i co bardziej bezpieczniejsze, tabletek antykoncepcyjnych.