Możliwość zarażenia się chorobami u wizyty dentysty

mam pytanie i prosze mi nie mowic ze u dentysty nie ma takiej mozliwosi ok wiem ale no pytam czy jesli jakis pacjent przychodzi do niego i no jest chory (hcv,hiv) i dentysta za tyfdzien na drugiego pacjenta uzyje tego samego wiertła to te wirusy juz zgina jesli tak to po jakim czasie zazwyczaj i w jakich warunkach , wiem ze to raczej nie mozliwe i dentysta sterylizuje no ale tak pytam prosze o odpowiedz :D

Witam. Teoretycznie wszystko jest możliwe, ale czy dentysta świadomy zagrożenia narażałby zdrowie pacjentów a przy okazji swoje na niebezpieczeństwo ? Po co miałby to robić?

W gabinetach stomatologicznych używane są narzędzia jednorazowe, pozostałe- są sterylizowane po każdym pacjencie. Sterylizacja ma na celu zniszczenie wszelkich form mikroorganizmów a jej przebieg jest stale kontrolowany. Każdemu lekarzowi zależy na bezpieczeństwie swoim i swoich pacjentów. Pozdrawiam serdecznie

Użyte narzędzia najpierw się moczy w specjalnym płynie który po ok godzinie zabija wirusy, potem wszystko trafia do sterylizatora i tam jeżeli coś z tych wirusów ewentualnie nie zginęło, to po takiej sterylizacji nie ma szans na przeżycie. wirus hiv ginie juz w temp 56 stopni!!!

Procedury dezynfekcji i sterylizacji są tak opracowane aby nie dochodziło do zakażeń krzyżowych.
Wysterylizowane narzędzie po prawidłowej dezynfekcji jest bezpieczne.