MR kręgosłupa i zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych
Odebrałam wynik MR , proszę o informację, c z niego wynika: *zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych L1/2/3/4/5/S1 wyrażone obniżeniem sygnału {o różnej intensywności} w obrazach T2-zależnych{dehydracja} *przepukliny/protruzja szerokopodstawne/2-boczne tylne{L3/4 lateralizuje na stronę L,L5/S1 lateralizuje na stronę P}pierścieni włóknistych w/w krążków-powodują modelację worka oponowego i obustronne zwężenie zachyłków bocznych z cechami modelacji korzeni nerwowych w ich obrębie - guzki Sch

KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon